مكتبه السلطان – كتاب صوتى «تولـدى ديگـر» نوشته‌ى: مارى داريوسک

 درباره‌ی داستان: رمان «تولدی‌ دیگر»(۱۹۹۸)از آثار موفق‌«رئالیسم‌ جادویی‌» فرانسه‌ درسال‌های‌ اخیر به‌ شمار می‌رود و«ماری داریوسک» در زمره‌ی آن …

 درباره‌ی داستان:
رمان «تولدی‌ دیگر»(۱۹۹۸)از آثار موفق‌«رئالیسم‌ جادویی‌» فرانسه‌ درسال‌های‌ اخیر به‌ شمار می‌رود و«ماری داریوسک» در زمره‌ی آن گروه از نویسندگان پیش‌روی فرانسوی است که آثارش با اقبال عمومی هم مواجه بوده است و شمارگان هر یک از آثارش در زبان اصلی از مرز یک میلیون هم تجاوز می‌کند.

رمان‌ با زبان‌ شاعرانه‌ و طنز لطیفی‌ روایت‌ می‌شود.
مسائلی‌ که‌ در آثار اکثر زن‌ها دیده‌ می‌شود و غالباً رنگ‌ تند فمینیستی‌ دارد، در تولدی‌ دیگر به‌ شکلی‌ زیبا و شیطنت‌آمیز تلطیف‌ شده‌ است‌.

«ماری داریوسِک» در تولّدی دیگر واقعیت‌های زندگی را به شکلی زنده پیشِ روی خواننده، بر سطرهای رمان خلق می‌کند و از سطرهای آغازین کتاب آشکار است که نویسنده بر حقیقت واقع تأکید دارد. جهان‌بینی داستان‌نویس در این رمان، جهان‌بینی ویژه‌ای‌ است؛ یعنی به اشیاء و اشخاص به شکلی می‌نگرد که نویسندگان دیگر، تاکنون، چنین تأملی بر آنها نداشته‌‌اند. البته باید در این میان «ویرجیناولف» را مستثنی دانست. داریوسک، اشیاء و افراد را در داستان به همان شکلی بازمی‌آفریند که خود می‌بیند و این نکته در داستان‌نویسی امروز دنیا نقطه‌ی قوتی محسوب می‌شود.

•درباره‌ی نویسنده
«ماری داریوسک» (زاده‌ی ۳ژانویه۱۹۶۹ در شهر بایون)، نویسنده‌ی فرانسوی است. او همچنین مترجم است و در شغلِ روان‌‌کاوی نیز فعالیت کرده است.
کتاب‌های او گوشه‌های ناگفته و متروکه‌ی ادبیات را بررسی می‌کند. کارهای او از تراکم و درهم‌‌آمیختگی گونه‌های مختلف ادبی به‌وجود آمده است.
ماری در سال ۱۹۸۶ دوره‌ی کارشناسی ادبیات فرانسه را در «بایون» گذراند و سپس یک دوره‌ی مقدماتی دوساله در زمینه‌‌ی ادبیات را در «بوردو» و «پاریس» به پایان رساند.
او از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ در پاریس تحصیل کرد و از پایان‌نامه‌ی دکتری‌اش در سال ۱۹۹۷ با عنوان «لحظات انتقادی در ادبیات معاصر، کنایه تراژیک و خودکارسازی در آثار ژرژ پرک، میشل لیریس، سرژ دوبروفسکی و هرو گیبرت» دفاع کرد.
او در سال ۱۹۹۶ با انتشار نخستین رمانش با عنوان «قصه‌های خوک» به فهرست «جایزه گنکور» آن سال راه یافت و نامزد دریافت «جایزه ایمپک دوبلین» هم شد. وی ظرف ۲۴ ساعت موفق شد برای این رمان ناشر پیدا کند.
اولین کتاب او، «قصه‌های خوک» که در سن ۲۷سالگی منتشر شد، دگردیسی یک زن در یک خرس را به تصویر می‌کشد که با موفقیت در سراسر جهان منتشر شد و با شمارگان بیش از یک میلیون نسخه در فرانسه به چاپ رسید و در خارج از فرانسه، به چهل زبان ترجمه شد.
ماری در سال ۲۰۰۷ برای رمان «تام مرده است» نیز نامزد دریافت جایزه‌ی گنکور و «فمینا» شد.
«جایزه‌ی مدیسی» که به‌عنوان یکی از جوایز معتبر ادبی فرانسه شناخته می‌شود، ماری داریوسک را به عنوان برنده‌‌ی خود در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد.
از میان آثار او که نام آنها برای خوانندگان فارسی‌‌زبان آشناست، می‌‌توان به «عین حقیقت»، «اقامت کوتاه در پیش مردگان» و «ابتذال» اشاره کرد.

«راويان:بهروزرضوي و فاطمه ركنى»
༺༻

#دنياي_كتاب_گويا
#دوستان_ما_را_سابسكرايب_كنيد

#كتاب_صوتي
#کتاب_نایاب
#کتاب_جالب
#کتاب_جدید
#کتاب_صوتی_رایگان
#کتاب_ممنوعه
#کتابخانه_اینترنتی
#انتقاد
#دانلود_کتاب_pdf
#دانلود_کتاب_ممنوعه
#دانلود_کتاب_گویا
#دانلود_کتاب_خاص
#سیاست
#ادبیات
#جامعه_شناسی
#داستان
#رمان
#روانشناسی

أترك تعليقا

مشاركة
مكتبه السلطان – كتاب صوتى معجزه گر خاموش / انگيزشى
مكتبه السلطان – بقية أحاديث غزوة بدر [ ١٠ ] السيرة النبوية.. كتاب صوتى _ سير أعلام النبلاء.. تأليف الإمام الذهبي